Praktyki w JOST Polska – czego możesz się u nas nauczyć?

W marcu w nasze progi zawitało trzech praktykantów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli. Dwóch Wojtków i Krystian na co dzień uczęszczają do klasy o profilu „logistyk”. To właśnie u nas zdecydowali się sprawdzić, na czym może polegać ich przyszła praca. Zobacz, jak wyglądała ich przygoda z naszą firmą.

Od teorii do praktyki

Jak sami przyznają, rzeczywistość w firmie produkcyjnej zdecydowanie różni się od tego, co sobie wyobrażali. Spodziewali się liczenia modułów i pracy, która będzie ograniczona do zadań na bardzo podstawowym poziomie – chociażby przekładania dokumentów z jednego segregatora w drugi 😉 Takie rzeczy nie w JOST!

Wojtek, Krystian i Krystian już pierwszego dnia podzielili się obszarami, w których chcieliby odbywać praktyki. Dwóch z nich trafiło do logistyki zamówień, jeden do obszaru przyjęcia towaru i zaopatrzenia produkcji.

Odbiór towaru i wysyłka – czego można się tu nauczyć?

Wojtka można było spotkać już przy samym wejściu na obszar produkcyjny przy ręcznym wózku paletowym. Jego burza loków była widoczna prawie z każdego zakątka zakładu 😉 Potrafił być w kilku miejscach na raz, dał się poznać jako wulkan energii – zawsze punktualny i ciekawy tego, co przyniesie kolejny dzień praktyk.

Co o Wojtku mówi Szymon, lider obszaru przyjęcia towaru i zaopatrzenia produkcji, który nadzorował jego praktyki?

Na początku Wojtek trafił do naszego biura, gdzie poznawał dokumenty dot. przyjęcia towaru i sprawdzał, czy towar przyjechał zgodnie z dokumentacją. Potem nasz praktykant trafił na obszar wysyłki, na którym poznawał proces oraz dokumentację związaną z wysyłką. Po poznaniu teorii, Wojtek przeszedł do praktyki i poznał fizycznie magazyn przyjęcia towaru. Zajmował się tam przepakowywaniem materiału w odpowiednie opakowania potrzebne do produkcji. Na końcu także zajmował się przyjmowaniem systemowym towaru przy pomocy skanera.

Od działu logistyki wiemy, że Wojtek dobrze wykonywał swoje obowiązki! Zawsze był na czas i wykazywał się niesamowitym poczuciem humoru. Słyszeliśmy też, że tak podobało mu się w naszym zakładzie, że już pytał o możliwość wakacyjnej pracy. 😉

Jak żyć z dostawcami? Nauka logistyki zamówień

Krystian i Krystian to aniołki Ilony, które od razu zostały wzięte w obroty. Oprócz regularnych odwiedzin na wszystkich obszarach i w biurach, nasi praktykanci uczyli się przygotowywania zleceń dla produkcji i kontroli realizacji planu produkcyjnego. To jednak nie jedyne wyzwania, które czekały na naszych młodych logistyków. Okazało się, że bardzo szybko uczą się nowych obowiązków i w mig wypełniają je tak, jak należy.

Właśnie dlatego, dostali kolejne zadania: obrabianie nowych części w systemie (workflow), kontrolę stanów magazynowych, nadawanie priorytetów i kontrolę ich realizacji. Taki szeroki przekrój zleceń, dał Krystianowi i Krystianowi wgląd w to, jak funkcjonuje nasza firma i jak wielka odpowiedzialność spoczywa na dziale, w którym odbywali swoje praktyki.

Jak zaangażowanie chłopaków ocenia Ilona, ich opiekunka?

Zaangażowanie było duże – chłopaki chętnie chodzili po różnych obszarach, poznawali lepiej firmę. Po kilku dniach doskonale wiedzieli, gdzie co się znajduje. Praca bardzo im się podobała, pytali już o możliwość odbycia kolejnych praktyk w przyszłym roku. To dla nas miłe uczucie, bo wiemy, że rzeczywiście czegoś się tu nauczyli, a sam JOST im się spodobał. Cieszę się, że Krystian i Krystian z chęcią wykonywali moje polecenia. Przyznam, że już za nimi tęsknię! 😉

Szukasz praktyk w Nowej Soli?

Obszarów, w których chętnie przyjmujemy praktykantów jest wiele – logistyka, utrzymanie ruchu, finanse, zapewnienie jakości, BHP. Wystarczy, że zgłosisz się do naszego działu personalnego, opowiesz krótko o sobie i przedstawisz plan praktyk. Do usłyszenia!

Napisz na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.