Zostawcie nam czysty kawałek ŚWIATA

5 czerwca na świecie obchodzony jest Dzień Ochrony Środowiska. Z tej okazji postanowiliśmy poświęcić cały miesiąc na edukację ekologiczną, zwracanie uwagi na problemy naszego środowiska i podsumowanie tego, co robimy w JOST, by poprawić nasz wpływ na świat. Zachęcamy do przeczytania pierwszego artykułu, który dotyczy tematyki zero waste. 

Autorką treści z okazji miesiąca ochrony środowiska w JOST jest Małgorzata Oszkinis-Golon, specjalistka ds. BHP, ppoż. i ochrony środowiska.


Zostawcie nam czysty kawałek świata – tak zatytułowana została X edycja Młodzieżowej Konferencji Ekofizjologicznej – co wspólnego ma to z nami? Z naszymi rodzinami? Z odpadami?

Bardzo wiele!

Nieodłącznym elementem natury, Matki Ziemi, jesteśmy my! Czy jesteśmy skłonni podjąć działania mające na celu ochronę tego co nas otacza? Korzystania z rozwagą z danych nam przezObraz1naturę przywilejów? Czy jesteśmy w stanie pomyśleć o kolejnych pokoleniach? Naszych dzieciach, przyszłych wnukach? Jest wiele pytań, na które każdy z nas już dzisiaj powinien znać odpowiedź.

Najczęstszym stwierdzeniem z którym się spotykam podczas środowiskowych dyskusji jest wskazywanie osób, które tego nie robią… więc istnienie wszechobecne przekonanie, że z obecnością plastiku, konsumpcjonizmem, marnowaniem żywności nic nie możemy zrobić.

Czy aby na pewno?

Coraz częściej podejmowane są działania mające na celu poszerzenie świadomości w kierunku idei Zero Waste. To styl życia, którego celem jest generowanie jak najmniej odpadów, by nie zanieczyszczać środowiska.

Zero waste w codziennym życiu to przemyślane wybory: kupowanie zgodnie z regułą "lepiej mniej, ale lepszej jakości". To jednocześnie korzystanie z second handów, pchlich targów, wymiany towarów w internecie; stosowanie opakowań wielokrotnego użytku; troska o środowisko i o przyszłość naszej planety; to całkowity odwrót od bezmyślnego konsumpcjonizmu.

Każdy drobny gest jest ważny… każdy drobny gest ma wpływ na wykorzystywanie surowców naturalnych, globalne zużycie energii, produkcję gazów cieplarnianych.

Pamiętajmy! Nie musimy od razu zmieniać całego swojego życia – to jedynie drogowskaz, z którego warto skorzystać.

Planeta nam za to podziękuje! 😊