JOST Polska a ochrona środowiska...

5 czerwca na świecie obchodzony jest Dzień Ochrony Środowiska. Z tej okazji postanowiliśmy poświęcić cały miesiąc na edukację ekologiczną, zwracanie uwagi na problemy naszego środowiska i podsumowanie tego, co robimy w JOST, by poprawić nasz wpływ na świat. Zachęcamy do przeczytania pierwszego artykułu, który dotyczy tematyki zero waste. 


Myśl ekonomicznie, działaj ekologicznie

Pisaliśmy już o środowisku, oszczędnym używaniu wody i postępowaniem z odpadami. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że łatwo jest o czymś mówić, a zdecydownanie trudniej to zrobić. Czy w takim razie JOST ma szanse na sprawne wprowadzanie zmian w zakresie ochrony środowiska? Czy w tak dużej firmie produkcyjnej jest miejsce na środowiskowe aspekty? Oczywiście! 

Posiadamy certyfikat ISO 14001

Podmioty, które są certyfikowane zgodnie z ISO 14001, są zobligowane do wprowadzenia i utrzymania systemu zarządzania środowiskowego, który pozwala identyfikować, kontrolować i minimalizować wpływ działań organizacji na środowisko naturalne. Oznacza to, że organizacje muszą brać pod uwagę aspekty środowiskowe swoich działań, takie jak zużycie energii, emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody, czy generowanie odpadów. Certyfikacja ISO 14001 ma na celu promowanie zrównoważonego rozwoju, redukcję negatywnego wpływu na środowisko i poprawę efektywności działania organizacji. 

Na przestrzeni ostatnich lat coraz większa świadomość środowiskowa firmy JOST oraz jej pracowników spowodowała lawinę skutecznych rozwiązań w tym zakresie. 

Co udało nam się do tej pory poprawić?

  • → Energia wykorzystywana w zakładzie pochodzi w 100% z odnawialnych źródeł energii. Pracujemy nad tym, by pozyskiwać energię z własnych odnawialnych źródeł. W 2022 roku uruchomiliśmy swoją pierwszą instalację fotowoltaiczną o mocy 50kW, która produkuje około 48MW energii rocznie. W planie na 2023 rok mamy uruchomienie instalacji o mocy 1,2 MW, która rocznie wyprodukuje około 1 GWh energii. Stanowi to 20% naszego rocznego zapotrzebowania na prąd. 

  • → Drukarki lokalne zostały zamienione na drukarki sieciowe, co znacznie ograniczyło zużycie papieru. Aktualnie wdrażamy proces digitalizacji faktur - jeszcze mocniej chcemy zmniejszyć zużycie papieru w JOST. 

  • → Posiadamy stację do ładowania samochodów elektrycznych.

  • → Sercem całego zakładu jest kocioł KTL. Ograniczamy emisję CO2 poprzez wyłączenie go w okresach nieprodukcyjnych. Cały czas pracujemy nad optymalizacją tego procesu. W ostatnich miesiącach udało nam się skrócić czas cyklu KTL z 7 minut na 6,5 minuty (7,2%). Dzięki tej zmianie jesteśmy w stanie pomalować w ciągu roku kilka tysięcy koszy dodatkowo. Daje nam to ponad 400 godzin oszczędności rocznie, skutkiem czego jest redukcja zużycia gazu o około 29 tys. m3 oraz redukcja CO2 o 50 ton rocznie. Warto zaznaczyć, że działania te przyczynią się również do redukcji zużycia prądu o 16 tys. kWh rocznie.

  • → W 2022 roku wymieniliśmy części oświetlenia tradycyjnego na światła LED. Wymiana opraw obejmowała halę produkcyjną oraz teren zewnętrzny zakładu. Co dzięki temu udało nam się osiągnąć? Wymiana 298 opraw na hali produkcyjnej to około 247 tysięcy złotych oszczędności rocznie. Zmniejszyliśmy także zużycie energii o 215 tysięcy kWh rocznie. Wymienione 77 żarówek wokół zakładu pozwoli nam oszczędzić 41 tysięcy złotych rocznie. Oszczędzimy 36 tysięcy kWh prądu rocznie.

Chociaż dokładamy wszelkich starań, by nasz wpływ na środowisko był jak najmniejszy, nadal pracujemy nad kilkoma kwestiami.  

Jedną z nich jest segregacja odpadów. To szeroki temat i dotyczy naszej firmy w różnych aspektach. Właśnie dlatego cały czas szkolimy się, by segregować odpady w prawidłowy sposób. I chociaż każdy z nas trzymając jakieś opakowanie miewa czasem myśl: "Do jakiego pojemnika powinienem to wyrzucić?", uczymy się dobrych zachowań - zarówno od siebie, jak i innych. 

Ostatnie kroki w stronę zrównoważonych działań środowiskowych były dla nas naprawdę duże! Nie spoczywamy na laurach - wciąż szukamy ekologicznych rozwiązań. Naszą mocną stroną jest otwartość na zmiany oraz chęć ciągłego doskonalenia w tematach środowiskowych… i nie tylko!